راهنمای بیماران
هورمون شناسی

بخش هورمون شناسی آزمایشگاه نور با بهره گیری از آخرین تجهیزات پیشرفته جهان و پرسنل مجرب و با مسئولیت فنی و علمی سرکار خانم دکتر سیده ربابه سید جوادین در حال ارائه خدمات در زمینه آزمایشات تخصصی و فوق تخصصی می باشد.

این بخش از مجهزترین بخش های آزمایشگاهی در شهرستان اسلامشهر می باشد و همواره جزو پیشروترین مراکز در زمینه ارتقای کیفیت و نیز افزایش طیف آزمایشات بوده است.

بخش هورمون شناسی آزمایشگاه نور افتخار دارد دقیق ترین تست ها را در سریعترین زمان ممکن به انجام رساند و تشخیص اختلالات هورمونی و پایشی درمان را به بهترین شکل ممکن امکان پذیر نماید.

این بخش به دلیل داشتن دستگاههای دقیق و پیشرفته و استفاده از کیت های دقیق و معتبر توانسته پاسخگوی انجام تست های هورمون شناسی به طور وسیع باشد. از جمله تست های این بخش تست هورمون های جنسی نظیراستروژن، پروژسترون، پرولاکتین، آلدوسترون، تستوسترون، اکسی توسین و کورتیزول می باشد. هورمون از مواد شیمیایی است که این مواد در پاسخ به یک محرک خاص ساخته و ترشح می‌شوند و اگر وارد جریان عمومی خون شوند پیام را در سرتاسر بدن حمل می‌کنند و آن را به تمام سلول‌ها می‌ رسانند. سپس با استفاده از گیرنده هورمون که روی سلول‌های هدف قرار دارد، هورمون به سلول مورد نظر متصل می‌شود و باعث تغییر اعمال آن سلول می‌شود. به بیان دیگر، هورمون‌ها اثر کنترلی روی سلول‌های بدن دارند. برخی هورمون‌ها اعمال موضعی (مربوط به محل خاصی در بدن) و برخی اعمال عمومی دارند. در بدن انسان دو نوع کلی هورمون وجود دارد: هورمون‌های استروئیدی مانند هورمون‌های جنسی و هورمون‌های آمینواسیدی.

گیرنده‌های هورمون‌های آمینو اسیدی در روی سلول‌های هدف قرار دارد و گیرنده‌های هورمون‌های استروئیدی در درون سیتوپلاسم و یا روی هسته قرار دارند. انسولین، گلوکاگون، هورمون رشد، هورمون‌های تیروئید، کورتیزول و همچنین هورمون‌های جنسی مانند تستوسترون، استروژن و پروژسترون از معروف‌ ترین هورمون‌های بدن هستند.

بخش هورمون نیز از مهمترین بخشهای آزمایشگاهیست که با دارا بودن دستگاههایی چون کمی لومینسانس(Liason) ، نرم افزار غربالگریChORUS,gamma counter(LKB),alpha و الایزاNephlometry, می توان انواع تست های هورمون را با جوابهای دقیق انجام داد.

در این قسمت آزمایشهای هورمونی مربوط به عملکرد تیروئیدی و پانل عفونی و…… انجام می شود.

مشاهده آزمایشات بخش هورمون شناسی

به اشتراک بگذارید